Mistrzowska Szkoła Poezji Wolnych Lektur

Kursy 2021-08-24 11:15
autor: pracownik z 25 maja
liczba wyświetleń: 846 razy

Biblioteka internetowa Wolne Lektury otwiera nabór do Mistrzowskiej Szkoły Poezji Wolnych Lektur  3-miesięcznego kursu on-line dla miłośników poezji i początkujących twórców. Wśród wykładowców znajdą się poeci Justyna Bargielska i Grzegorz Uzdański, a także literaturoznawcy: prof. dr hab. Jerzy Jarniewicz z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Piotr Śliwiński z Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz mgr Łukasz Żurek z Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

 

Link do formularza zgłoszeniowego znajduje się tutaj.

 

Na kurs Mistrzowska Szkoła Poezji złoży się 48 wykładów prowadzonych przez wybitne postaci życia literackiego i wiodące autorytety akademickie z różnych uniwersytetów w Polsce. Autorskie wykłady i warsztaty będą prowadzone dwa razy w tygodniu przez internet, co umożliwi udział osób mieszkających poza Warszawą. W kursie może uczestniczyć każdy, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania.

 

Szkoła będzie łączyć teorię z praktyką pisania. Ma na celu poszerzenie czytelniczego oraz pisarskiego warsztatu kursantów. Uczestnicząc w spotkaniach, dowiecie się między innymidlaczego warto pamiętać o Janie Kochanowskim, czytając wiersze dotyczące kolonizacji Marsaw jaki sposób zmiana akcentu może symbolizować bunt oraz jak rymować, aby prawie nikt nie zauważył, że rymujecie – mówi mgr Łukasz Żurek, który właśnie obronił rozprawę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim, a w Szkole Poezji Wolnych Lektur poprowadzi 12-tygodniowy cykl zajęć z poetyki pt. Z lewej równo, z prawej poszarpane. Nauka o wierszu. Z kolei Grzegorz Uzdański, pisarz, poeta i improwizator, twórca popularnego fanpejdża Nowe wiersze sławnych poetów, zaznajomi uczestników między innymi z parodią i pastiszem. Zderzymy też ze sobą różne strategie poetyckie i pomyślimy, co by było, gdyby niektóre znane wiersze napisać w zupełnie innym stylu – wyjaśnie, zapowiadając swój cykl wykładów.

 

W Polsce pisaniem szeroko rozumianej poezji – od hip-hopu, przez okolicznościowe wiersze, aż po awangardowe poszukiwania – zajmuje się aktywnie pewnie kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a próby poetyckie na jakimś etapie życia są doświadczeniem kilkuset tysięcy. Popularne ostatnio szkoły pisania zajmują się głównie prozą. Szkoła Poezji Wolnych Lektur wypełnia dość istotną lukę edukacyjną - mówi Jarosław Lipszyc, prezes fundacji, działacz na rzecz wolnej kultury i poeta.

 

Wszystkie wykłady Mistrzowskiej Szkoły Poezji będą dostępne jako nagrania bezpłatnie w internecie, bez konieczności rejestracji. Natomiast warunkiem uczestnictwa w zajęciach na żywo, podczas realizacji nagrań, wraz z możliwością zadawania wykładowcom pytań, jest rejestracja w Towarzystwie Przyjaciół Wolnych Lektur i zadeklarowanie dobrowolnej, comiesięcznej darowizny na rzecz rozwoju Wolnych Lektur w wybranej przez uczestnika wysokości. Uczestnikom zajęć na żywo zostaną też wystawione dyplomy. Formularz rejestracyjny dla chętnych znajduje się tutaj.

 

W ramach projektu powstanie 48 godzin lekcji on-line, które będzie można obejrzeć w dowolnym miejscu i czasie, i które będą mogły posłużyć nie tylko pasjonatom poezji i jej twórcom, lecz także wspomóc nauczycieli i uczniów w edukacji szkolnej. 

 

Biblioteka internetowa Wolne Lektury działa od 2007 roku i ma w swoich zasobach ponad 5700 utworów udostępnionych legalnie i bezpłatnie. Oprócz szeroko rozumianej klasyki literatury można tu znaleźć także tomiki wierszy poetów młodszego i starszego pokolenia, m.in. Justyny Bargielskiej, Miłosza Biedrzyckiego, Barbary Klickiej, Jerzego Jarniewicza, Juliana Kornhausera i Krystyny Miłobędzkiej. Wszystkie dostępne są tutaj

Zobacz również
Pisz kreatywnie! Ogłaszamy program kursów kreatywnego pisania
Warsztaty 2019-02-22 15:27
Pisz kreatywnie! Ogłaszamy program kursów kreatywnego pisaniaPisz kreatywnie! Ogłaszamy program kursów kreatywnego pisania   Sobota z Jakubem Żulczykiem?...
Roczny kurs dramatopisarski w Jaśminowym Wzgórzu
Kursy 2019-07-23 10:51
Roczny kurs dramatopisarski w Jaśminowym Wzgórzu   Zapraszamy do udziału w ROCZNYM KURSIE DRAMATOPISARSKIM prowadzonym przez dramatopisarza...
Wyzwanie literackie
Warsztaty 2017-05-24 15:14
Wyzwanie literackie 14 dni. 14 nowych ćwiczeń pisarskich. A wszystko po to, aby wyćwiczyć warsztat i nabrać...

 

Projekt i wykonanie: a3m agencja internetowa