POCZYTALNOŚĆ- cykl spotkań literackich

Wydarzenia 2018-09-19 12:48
liczba wyświetleń: 1829 razy

POCZYTALNOŚĆ- cykl spotkań literackich, promujących najciekawsze nowości wydawnicze,  odbywający się w Rondzie Sztuki od 2008 roku

 

We wrześniu ruszamy z kolejnymi spotkaniami, na które serdecznie zapraszamy.

 

 

26.09 godz. 18.00  „INSTRUKTAŻ  NADMIERNY/ HISTORIA PEWNEJ PRZYGODY SEKSUALNEJ” (Wydawnictwo Czarne) spotkanie z autorami książki Agnieszką Kościańską i Wiesławem Sokolukiem.

W 1987 roku w polskich szkołach pojawił się podręcznik do edukacji seksualnej. O seksie mówił bez ogródek, radził, jak się kochać, by było przyjemnie, jak nie zajść w ciążę. Związki homoseksualne prezentował jako nieróżniące się od heteroseksualnych. Nie straszył seksem w pojedynkę. W szkołach utrzymał się tylko dwa miesiące. Konserwatyści okrzyknęli go „podręcznikiem masturbacji i defloracji”. Postępowcy w zasadzie go nie bronili, uznając za zbyt progresywny. Protestowała tylko młodzież, bo wreszcie ktoś odpowiedział na nurtujące ją pytania.

Otwartość i bezpośredniość rozmówców sprawiają, że Instruktaż nadmierny przypomina walizkę seksuologiczną z tysiącami listów od młodzieży, które przez lata służyły Wiesławowi Sokolukowi jako materiał szkoleniowy, a dzisiaj są żywym świadectwem ponadczasowych lęków i fascynacji cielesnością.

 

28.10 godz. 16.00 ‘PODRÓŻ NA POŁUDNIE” (Książkowe Klimaty) spotkanie z autorem książki Michalem Ajvazem

"Podróż na Południe" to wyprawa do wnętrza historii, do granic Europy i koncepcji opowiadania. Ajvaz odkrywa przed czytelnikiem cały katalog miejsc, przestrzeni realnych i fikcyjnych, stopniowo odsłaniając tajemniczą fabułę. Koresponduje z ogromnym repertuarem dzieł: od science fiction po "Krytykę czystego rozumu" Kanta, wykazując pokrewieństwo z takimi pisarzami jak Julio Cortazar, Roland Barthes, Jonathan Culler, Italo Calvino, Jorge Luis Borges i wielu innych.

 

 

28.11  godz. 18.00 „WYROBY. POMYSŁOWOŚĆ WOKÓŁ NAS” (Karakter) spotkanie z autorką książki Olgą Drendą.

Nowa książka autorki ”Duchologii”

Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek, galanteria religijna – to, co dla jednych jest nieinteresującym wykwitem bezguścia i szmiry, dla Olgi Drendy stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością. Autorka, nawiązując do najlepszych tradycji rodzimej antropologii, w wernakularnej twórczości dostrzega przede wszystkim nieskrępowaną wyobraźnię, swobodne podejście do norm estetycznych i religijnych, szczyptę sentymentalizmu i przemyślność. Tropiąc wytwory pomysłowości, zarówno te z okresu PRL-u, jak i całkiem współczesne, Olga Drenda podróżuje po Polsce, odwiedza kolekcjonerów i twórców zwykłych-niezwykłych przedmiotów. Wyroby to świeże spojrzenie na zjawiska, które jedni chcieliby wyrugować z naszej przestrzeni publicznej, a inni uważają za niegodne uwagi.

 

29.11 godz. 18.00 „BETONIA. DOM DLA KAŻDEGO”(Czarne)  spotkanie z autorką książki  Beatą Chomątowską

Beata Chomątowska przygląda się blokom bez uprzedzeń, z ciekawością reportera i dociekliwością badacza. Betonia nie jest jednak sentymentalną podróżą przez polskie, niemieckie i brytyjskie osiedla. To opowieść o idei masowego budownictwa, świetlanych szklanych domach przemienionych to w slumsy, to w luksusowe apartamentowce, a przede wszystkim brawurowa próba ukazania bloków takich, jakie są naprawdę – małych światów, które wywarły ogromny wpływ na historię współczesnej architektury.

 

 

 

 

 

 

 


 
Zobacz również
Cicha apokalipsa
E-bookowe 2020-06-15 16:57
Cicha apokalipsaCICHA APOKALIPSA jest zatem spisem niedobitków na terenie regionu w jego historycznych granicach,...
Nebraska
Strefowe 2016-09-29 08:02
NebraskaPreriowe kotlety i zakonnica w kaloryferze; obiad pod domem Tomka Sawyera i złote umywalki Elvisa;...
Empik mecenasem Pisma
Wydarzenia 2019-01-09 08:21
Empik mecenasem PismaOd stycznia 2019 roku Empik objął mecenatem miesięcznik „Pismo. Magazyn opinii”.

Projekt i wykonanie: a3m agencja internetowa