catarina
liczba publikacji: 508
liczba punktów: 4372

Pyun Hyu-Young Popiół i czerwień

Pyun Hyu-Young Popiół i czerwień, Kwiaty Orientu 2016

„Popiół i czerwień” autorstwa Pyun Hyu-Young to koreańska wersja „Dżumy” Alberta Camusa z Kafkowskim bohaterem w roli głównej. Mężczyzna nawet nie ma imienia, ani tym bardziej wyglądu. Jest każdym i nikim zarazem. Pracuje w międzynarodowej korporacji zajmującej się... deratyzacją. Zostaje przeniesiony na placówkę do sąsiedniego kraju, gdzie jego życie ulegnie zupełnej przemianie. W kraju, gdzie ma dostać pracę panuje wirus. Kontrole na lotniskach, mierzenie temperatury podróżnym, kwarantanna. Miasto, w którym ma zamieszkać jest wyspą zbudowaną na wysypisku śmieci. Co więcej, na ulicach zalegają zwały niewywożonych worków z odpadkami. Smród jest nie do wytrzymania. Co chwilę przejeżdżają samochody opryskujące śmieci chemikaliami. Mężczyzna jest przeziębiony, co budzi podejrzenie, że może być zainfekowany. Jednak w mieście nie ma już czynnej apteki. Bohater traci bagaż, a z nim ładowarkę do laptopa i telefon komórkowy. Jest w obcym kraju, ledwo zna język. Nie pamięta numerów telefonów do znajomych – miał je przecież w pamięci telefonu. W ojczyźnie zostawił byłą żonę i psa. Nikogo więcej. To jeszcze bardziej pogłębia jego poczucie wyobcowania. Tymczasem w nowej placówce dostaje ponad tydzień urlopu przed podjęciem obowiązków. Zostaje więc zupełnie sam. Bez bagażu, bez kontaktu ze znanymi ludźmi, bez własnej tożsamości. Ale to nie koniec. Jego żona została brutalnie zamordowana na dzień przed jego wyjazdem. Zginął także pies. I to on staje się z oczywistych względów głównym podejrzanym. Do strachu przed zarażeniem wirusem dochodzi strach przed utratą wolności. I to on jest chyba silniejszy, bo mężczyzna decyduje się na ucieczkę.

Narracja prowadzona jest z perspektywy głównego bohatera, któremu rzeczy się przydarzają, sam rzadko podejmuje działanie. A jeśli już to robi – konsekwencje okazują się totalną porażką. Na skutek niefortunnej ucieczki staje się bezdomnym w obcym kraju. Walczy w kanałach o przetrwanie. Stara się być lepszy od najbardziej pogardzanego mieszkańca ziemi – szczura. A w warunkach, w jakich żyje, nie jest to tak oczywiste. Godność można stracić w jednej chwili.

Powieść jest hiperbolą naszej cywilizacji. Porównanie do Camusa nie jest przypadkowe. Bezosobowość bohatera w oczywisty sposób nasuwa skojarzenia z Kafką. Rządy i korporacje traktują ludzi jak pionki na planszy, przestawiają dowolnie, nadają role i tworzą cele. Mężczyzna żyje zgodnie ze schematem, w który został wtłoczony – ma pracę, której nie lubi, ale nie ma to znaczenia, miał żonę, której nie kochał, ale to także nie ma znaczenia, bo realizował schemat, który musiał realizować. W nowej sytuacji, gdy pozbył się wszystkich atrybutów cywilizacji, łącznie z osobowością, musi zbudować się na nowo. Ale jest to zadanie chyba go przerastające. „Przyjechał do tego kraju, rzucił się na stertę śmieci, żył jak włóczęga w parku, dryfował po kanale ściekowym – niewiarygodne, ale wszystko zaczęło się od jednego szczura. Co sprawiło, że kierownik działu uznał go za godnego transferu – fakt, że zabił szczura.”

„Popiół i czerwień” przypomina, że pod powierzchnią czystych, wymuskanych, nowoczesnych miast tkwi podziemny, brudny, śmierdzący świat, zamieszkiwany przez szczury. Wystarczy nie wywozić przez kilka dni śmieci, by ten podziemny syf wyszedł na powierzchnię.
Wyświetleń: 214  |  Dodano: 2016-12-01 08:37  |  Punkty od użytkowników: 0
Dodaj komentarz
Tylko dla zalogowanych
Wyślij wiadomość
Tylko dla zalogowanych
Dodaj tekst do ulubionych
Dla wersji rozszerzonych
Oceń publikację
Tylko dla zalogowanych
Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tej publikacji.
Bądź pierwszy!


 
Zobacz również
Turniej łuczniczy
powieść 2023-04-18 09:08
Fragment powieści pt.: "Królewski szpieg - turnieje", w którym rywalizują ze sobą najlepsi łucznicy...
Zabójczy bliźniacy
powieść 2023-04-18 09:01
Fragment powieści pt.: "Królewski szpieg - Turnieje", w którym główny bohater musi walczyć z nasłanymi...
Okrutny wyrok...
opowiadania 2023-02-08 17:20
Brak wiedzy i świadomości prowadzi do okrucieństwa wobec gołębi, które są niezwykle pożyteczne,...

Projekt i wykonanie: a3m agencja internetowa