catarina
liczba publikacji: 508
liczba punktów: 4372

Małgorzata Kalicińska, Vlad Miller Dom w Ulsan, czyli nasze rozlewisko

Małgorzata Kalicińska, Vlad Miller Dom w Ulsan, czyli nasze rozlewisko. Korea Południowa oczami ekspata, National Geographic 2016

O tym, że na miłość nigdy nie jest za późno przekonują nas liczne powieści obyczajowe, jednak traktujemy je zwykle z przymrużeniem oka: wszystko pięknie, ale przecież to tylko fikcja, w życiu jest inaczej. A jednak... Przypadek Małgorzaty Kalicińskiej, pisarki, która zasłynęła serią o Rozlewisku i Vlada Millera pokazuje, że życie potrafi zaskakiwać.

Oboje, będąc już w kwiecie wieku, mając za sobą związki, dorosłe już dzieci, stojąc na rozdrożu życia, poznają się za pośrednictwem Internetu. Czyż nie brzmi to jak fabuła romansu? Pod piórem pisarki z pewnością tak. Vlad pracuje dla niemieckiej firmy w Korei Południowej. Z dala od kraju, wyalienowany w środowisku, w którym wykonuje swoje codzienne obowiązki, szuka kogoś, z kim mógłby najzwyczajniej pogadać. Zaczepia pisarkę na forum, ona odpowiada, potem on odpisuje... Tak zaczyna się ich przyjaźń, która kończy się... miłością i to na drugim końcu świata. Udają się do Korei i tam rozpoczynają nowe, wspólne już życie. Książka „Dom w Ulsan” jest ich wspólnym dziełem, powstałym na bazie życiowych doświadczeń i fascynacji egzotycznym krajem.

Książka pisana jest z dwóch punktów widzenia: sucha, beznamiętna narracja mężczyzny i literacka, uczuciowa relacja kobiety. A całość okraszona licznymi fotografiami autorstwa Autorów, Schutterstocka i Getty Images (co może wyglądać nieco kuriozalnie w przypadku autorskiej książki, ale skoro sami nie zrobili niczego lepszego, National Geographic jako ambitny wydawca, dołożył coś profesjonalnego, by zapełnić strony). Niemniej jednak książka jest osobistą relacją, zadziwieniem nad światem, a przede wszystkim dowodem na to, że w każdym miejscu świata i na każdym etapie życia można odnaleźć szczęście. Trzeba tylko dać mu szansę, otworzyć się na nowe możliwości.

Ale to także opowieść o miłości, budowaniu związku, zrozumieniu swoich potrzeb i daniu sobie nawzajem pewnej swobody podejmowania własnych decyzji. Oboje są już przecież „po przejściach”. Mądrzejsi tym doświadczeniem chyba głębiej przeżywają otaczającą ich odmienną od znanej rzeczywistość, a zarazem mają do niej zdrowy dystans. To Małgorzata Kalicińska jest tą, która namawia na kolejne wyprawy, próbuje nowych potraw, oddaje się nowym doświadczeniom. Vlad Miller towarzyszy jej ze stoickim spokojem. Oboje zwracają uwagę na odmienność i oryginalność koreańskiej kultury i obyczajów, starając się je lepiej poznać i zrozumieć po swojemu. Nie rezygnują przy tym z siebie, nie przebierają się w ludowe stroje, udając kogoś, kim nigdy nie będą.

Ta podróż życia przynosi coś dobrego także nam, czytelnikom, pokazując, że można zrobić tak duży krok, że nigdy nie jest za późno na zmiany, że obca kultura nie stanowi zagrożenia, a jest raczej czymś co warto poznawać. Ciekawostki zawarte w książce pokazują, że poznawanie tak naprawdę nigdy się nie kończy. Zawsze można odkryć coś niezwykłego. Także w sobie.


Wyświetleń: 407  |  Dodano: 2016-10-22 12:51  |  Punkty od użytkowników: 0
Dodaj komentarz
Tylko dla zalogowanych
Wyślij wiadomość
Tylko dla zalogowanych
Dodaj tekst do ulubionych
Dla wersji rozszerzonych
Oceń publikację
Tylko dla zalogowanych
Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tej publikacji.
Bądź pierwszy!


 
Zobacz również
Turniej łuczniczy
powieść 2023-04-18 09:08
Fragment powieści pt.: "Królewski szpieg - turnieje", w którym rywalizują ze sobą najlepsi łucznicy...
Zabójczy bliźniacy
powieść 2023-04-18 09:01
Fragment powieści pt.: "Królewski szpieg - Turnieje", w którym główny bohater musi walczyć z nasłanymi...
Okrutny wyrok...
opowiadania 2023-02-08 17:20
Brak wiedzy i świadomości prowadzi do okrucieństwa wobec gołębi, które są niezwykle pożyteczne,...

Projekt i wykonanie: a3m agencja internetowa