catarina
liczba publikacji: 508
liczba punktów: 4377

Agata Tuszyńska & Lonia Jamnikarium

Agata Tuszyńska & Lonia Jamnikarium, MG 2016

Dla właścicieli jamników jest to lektura obowiązkowa, od której z pewnością nie będą mogli się oderwać przez długie godziny. Książkę napisała Agata Tuszyńska we współpracy ze swoim ukochanym jamnikiem, Lonią. Teksty pisane z jego perspektywy i niejako jego słowami to najlepsze fragmenty w książce. Każdy właściciel psa podpisze się pod tymi zwierzeniami.

Agata Tuszyńska nie byłaby jednak sobą, gdyby nie dorzuciła garści naukowych ciekawostek i faktów wyszperanych z licznych lektur. Odwołuje się zatem do historii, sięgając aż do Starożytnego Egiptu, śledzi dzieła malarskie, na których pojawia się rasa jamnicza, odkrywa wreszcie, skąd w ogóle wzięły się psy o takich, a nie innych cechach wyglądu i charakterze.

Druga część książki to swoisty alfabet zacnych posiadaczy jamników, dumnych z nich i zakochanych po uszy. Anegdoty, historyjki, plotki, wreszcie fotografie i rysunki – to niewątpliwie wielka zaleta książki. Niezmiernie sympatyczna i pouczająca lektura, dająca szeroki pogląd nie tylko na sprawy stricte kynologiczne, ale przede wszystkim kulturowe. To że jamniki odegrały w kulturze rolę niebagatelną, nie ulega wątpliwości.

Wszyscy właściciele tej wyjątkowej rasy – sami byli wyjątkowi. Rasa zobowiązuje. Owszem, nie obyło się bez niechlubnego momentu, kiedy to kojarzono jamniki z hitlerowcami, ale to na szczęście już przeszłość. Psy te spełniają obecnie wszystkie warunki psa idealnego. I tego się trzymajmy. „Pewne cechy jamnicze są wspólne. Należą do nich: wyrazista osobowość, niezależność, skłonność do terroryzowania (w mniejszym lub większym stopniu) właściciela i spania w łóżku.”
Wyświetleń: 262  |  Dodano: 2016-09-29 10:18  |  Punkty od użytkowników: 0
Dodaj komentarz
Tylko dla zalogowanych
Wyślij wiadomość
Tylko dla zalogowanych
Dodaj tekst do ulubionych
Dla wersji rozszerzonych
Oceń publikację
Tylko dla zalogowanych
Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tej publikacji.
Bądź pierwszy!


 
Zobacz również
Noc kupały
opowiadania 2018-01-16 17:00
Nawet wakacje wiedźminów kończą się jakimś zleceniem.
Potworna Michasia
recenzje 2018-01-15 10:37
Michasia ma siedem lat, blond włoski i duże niebieskie oczka. Wygląda niewinnie niczym aniołek. Nie...
Księga Rodzaju 8,7-19
pozostałe 2018-01-15 10:07
Od siedemnastego lutego do szesnastego marca, miesiąc siódmy (Rdz.8,4) Od siedemnastego marca do szesnastego...
Pasja Pisania. Pisania można się nauczyć!

Projekt i wykonanie: a3m agencja internetowa