Pamiętnik Wendy - wrażenia po spektaklu

Strefowe 2015-06-22 18:11
liczba wyświetleń: 614 razy
Pamiętnik Wendy - wrażenia po spektaklu

Kilka lat temu przeczytałam książkę „Pamiętnik Wendy” z zapartym tchem, czekając na tramwaj gdzieś pośrodku Będzina. Tekst zrobił na mnie piorunujące wrażenie, więc gdy dowiedziałam się, że będzie wystawiany jako sztuka, chętnie przyjęłam zaproszenie na prapremierę, która miała miejsce dwudziestego czerwca bieżącego roku w teatrze Rawa. Byłam ciekawa, w jaki sposób reżyser, a zarazem autorka książki, Ena Kielska, poradzi sobie z przeniesieniem książkowych zdarzeń na deski teatru. I to przy pomocy jednego aktora! Wydawało się to wyzwaniem niemożliwym do spełnienia. A jednak! Ena po raz kolejny pokazała klasę, wystawiając sztukę interesującą, nietuzinkową i wciągającą.

Katarzyna Łyczkowska, aktorka, sprostała trudnemu zadaniu przedstawienia kilku jakże różnych postaci. Helena, Harry, komisarz do spraw nienormalnych zabójstw Alondra (swoją drogą moja ulubiona postać, Katarzyna w tej kreacji przeszła samą siebie!) i kobieta z głową ptaka! Ciało, mimika twarzy, głos – aktorka grała tak, że nie było problemu z rozpoznaniem, którą postacią jest w danym momencie.

42, maly.jpg

Całości dopełnia muzyka, stworzona przez Andrzeja Teofila grającego na akordeonie. Nastrojowa i wzruszająca.

Pamiętnik Wendy” to spektakl, który warto obejrzeć. Miejscami śmieszny, miejscami przerażający, na pewno zapadający w pamięć. Na pewno warto obejrzeć go do końca, ponieważ puenta jest wręcz idealna. Przypomina teatr absurdu lat '50. Tragizm miesza się z komizmem i nieprzewidywalną, być może nieprawdziwą rzeczywistością. Świetną „robotę” wykonały rekwizyty, walizka, czarna starodawna słuchawka telefoniczna, płaszcz, czerwone włosy Heleny na początku występu. Minimalizm, który podkreślał wartkość akcji. Oprócz rekwizytów, światło było elementem, który współgrał z grą aktorską Katarzyny. Intymne i nienachalne. Nawet gdybym chciała napisać coś negatywnego, nie jestem w stanie. Wyszłam z teatru zachwycona i przez cały wieczór przeżywałam spotkanie z postaciami ze sztuki.

32, maly.jpg


 
Zobacz również
Premiera powieści Spisek autorów
E-bookowe 2017-05-31 10:25
Premiera powieści Spisek autorówA gdyby tak władzę w kraju przejęli pisarze? Jak zmieniłaby się sytuacja autorów? Kto by...
Śledztwo tryumfuje
Wydarzenia 2016-11-22 12:03
Śledztwo tryumfujewykaz festiwali filmowych w Polsce i za granicą
Nebraska
Strefowe 2016-09-29 08:02
NebraskaPreriowe kotlety i zakonnica w kaloryferze; obiad pod domem Tomka Sawyera i złote umywalki Elvisa;...
Pasja Pisania. Pisania można się nauczyć!

Projekt i wykonanie: a3m agencja internetowa